Pomidor pod czosnkowym obłoczkiem.

Składniki

1 średni, jędrny, nie za mięki i nie za twardy pomidor ( w zależności od upodobania może być ich więcej, ale proporcja sosu jest podana dla jednego średniego )
2 łyżki śmietany (12%)
1 łyżka majonezu
1 ząbek czosnku
ok 50g. sera żółtego ( gatunek – w zależności od upodobania )

Przygotowanie

Chcę podzielić sie z Wami przepisem na przekąskę, która zawsze błyskawicznie znika z talerza i trzeba robić dokładkę

Zdejmujemy skórkę z pomidora:
Sparzamy pomidora i obieramy ze skórki, wykrajamy rdzeń.
Poniżej bardziej szczegółowo – dla początkujących.
Gotujemy wodę aby zawrzała, nacinamy skórkę pomidora na końcówce (naprzeciw rdzenia) możemy tez wykroić zielony rdzeń, wkładamy do naczynia, zalewamy wrzątkiem i czekamy 30 sekund. Następnie wylewamy wrzątek i przelewamy pomidora zimną wodą aby lekko przestygł. Kiedy już osiągnie temperaturę taką że swobodnie możemy wziąść go do rąk, zaczynamy zdejmować skórkę od miejsca nacięcia.

Obranego pomidora kroimy na plasterki takiej grubości jak lubimy i rozkładamy na talerz. (ja rozkładam je poprzez nałożenie na siebie plasterków z odstępem ok1,5-2 cm, coś na wzór wachlarza)

Sos:
Przeciskamy czosnek przez praskę, wrzucamy do naczynia w którym będziemy mieszać sos. Do naczynia dokładamy 2 łyżki śmietany oraz łyżke majonezu i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji.

Ser:
Ser ścieramy na tarce z małymi oczkami.

Przygotowane uprzednio pomidory polewamy na środku i przez całą długość sosem wymieszanym z czosnkiem i posypujemy startym serem. Można chwile schłodzic w lodówce. Przekąska ta stanowi wspaniałe uzupełnienie wędlin.

Sos można modyfikować dostosowywując do swoich preferencji smakowych, można odwrócic proporcję śmietany i majonezu – wtedy sos jest bardziej stężony i majonezowy – smakuje równie wybornie.)

Nalezy pamietać że łyżki śmietany i majonezu musza miec proporcjonalną ilość składnika. Jesli bierzemy 2 czubate łyżki smietany to czubata łyżka majinezu, jesli 2 średnie to i 1 średnia itp.)

Życzę smacznego

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: